Beni takip edin!

Bunları Biliyor muydunuz?

Bunları Biliyor muydunuz?

YUMURTALIK (OVER) KANSERİN DE ERKEN TANI İÇİN ........
Over kanseri kadın genital organ kanserlerinin en sık görülen ölüm nedenidir.Sıklıkla 40-50 yaş civarı, erken menapoza girenlerde veya menapoz döneminin sonuna doğru görülür.
Over kanserinde ERKEN TANI çok önemlidir. Bu sayede, gerekli tedavi önlemleri alınmakta ve hayat kurtarıcı olmaktadır.
Semptomu olmayan hastalarda rutin yıllık muayene de overlerde şüpheli bir kitle izlenirse ,tümör belirteçlerinin istenmesi çok önemlidir. Bu konuda en iyi yöntem HE4 ve CA125 testlerinin birlikte kullanılmasıdır. Bugüne kadar bu amaçla sadece CA125 kullanılmakta idi. Ancak CA125 yalnızca yumurtalık kanserine özel olmadığı için, yüksek çıkması hekimin ve hastanın tedirgin olmasına neden olmaktadır.HE4 adı verilen yeni test sadece yumurtalıklara özeldir ve şu anda over kanserine yönelik testler içinde en yüksek doğruluk oranına sahip olan test durumundadır.
Önerilen HE4 ve CA125 İN BERABER BAKILMASIDIR. Bu iki teste bakılarak ROMA isimli bir programda değerlendirilmekte ve over kanseri riski ihtimali % olarak ortaya konulmaktadır..

SEVGİYLE KALIN....
İDRAR KAÇIRMA AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ??
******* 45 yaş üstü bayanların yaklaşık %50 sinde zaman zaman idrar kaçırma şikayeti mevcuttur. Basit bir idrar yolu enfeksiyonu buna yol açabileceği gibi,obezite,doğum yapmış olmak ve karın içi basıncını artıran olaylar ( kronik kabızlık,şiddetli öksürük,şiddetli gülme,ağır spor v.s) idrar torbasının sarkmasına ,dolayısı ile idrar kaçırmaya neden olabilir. Ayrıca menapozda da estrojen desteğinin eksilmesi,idrar torbasının desteğini azaltır ve idrar kaçırmaya neden olabilir. İdrar kaçırmada ; kaçırmanın tipine göre ilaç ve cerrahi tedavinin yanında bugün LASER TEDAVİLERİ ilede vajinal dokunun yenilenmesini sağlayarak ,büyük oranda idrar kaçırmayı engelleyebilmekteyiz......
DOĞUM KONTROL HAPLARI (OKS) İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR...
***** OKS KISIRLIK YAPAR.......YANLIŞ...
OKS asla kısırlık yapmaz. Hapın etki süresi 24 saattir vebu süre içinde yumurtlamayı baskılayarak gebelikten korur. Hap bir gün dahi unutulsa gebe kalma riski %3 e çıkar. Ayrıca POLİKİSTİK OVER SENDROMU gibi hastalıklarda hormon profilini düzenleyerek .bırakıldıktan sonraki dönemde gebe kalmayı kolaylaştırır.

*****OKS TÜYLENME YAPAR....... YANLIŞ...
Aksine kıllanma tedavisinde sıklıkla kullandığımız ilaçlardır. PCOS veya yumurtalık kaynaklı testesteron yüksekliğinde sıklıkla antiandrojen etkileri nedeni ile tedavi amaçlı OKS leri kullanmaktayız.

*****OKS KANSER YAPAR....... YANLIŞ...
OKS kanser yapmadığı gibi uzun süreli kullanımında yumurtalık ve rahim içi kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

*****OKS KİLO YAPAR...... YANLIŞ...
Özellikle son yıllarda kullandığımız minidoz hormon içeren haplar ile kilo alımı söz konusu değildir. Adet öncesi dönemde vücutta biraz ödemlenme yaptığı doğrudur,ancak bu adet sonrası geçici bir kilo alımı olarak yansıyacaktır.

*****OKS MEME HASTALIKLARINDA KULLANILMAZ... .YANLIŞ...
İyi huylu meme hastalıkları ve basit meme kistleri olanlarda kontrollü bir şekilde kullanılabilinir. Aile öyküsü olmayan grupla karşılaştırıldığında hap kullanan ve kullanmayan grupta meme kanseri riski oranı açısından fark gösterilememiştir...

SEVGİYLE KALIN...
Cinsel yolla en sık bulaşan virüsler...
Cinsel yolla en sık bulaşan virüsler Hepatit B ve C, HIV(AIDS), Herpes Tip II ve HPV dir...

Kendinizde veya partnerinizdeki olağan dışı her durumu lütfen doktorunuza danışınız... Genital bölgede çıkan değişik bir lezyon (vezikül,siğil,açık yara) tanı alıp tedavi edilmediği zaman, uzun dönemde daha büyük problemlere yol açabilir.. Bu nedenle aktif bir lezyon olmasa da düzenli olarak yılda bir kez PAP- SMEAR testinizi yaptırın...

Hastalıksız ,güzel günlerde kalın.....

SEVGİYLE KALIN...