Beni takip edin!

Bilgilendirme

KADINLARIN  CİNSEL  İSTEK  DALGALANMALARI

KADINLARIN CİNSEL İSTEK DALGALANMALARI

KADINLARIN  CİNSEL  İSTEK  DALGALANMALARI

 Cinsel sorunların çoğu çiftlerin uyumsuzluğundan ve sağlıklı iletişim kuramamalarından kaynaklanır. Kadınlarda cinsellik beyinde başlar ve bazı sinir yollları ile tüm vücud iletilir. Kadınlar cinselliğe karşı ilgisizlerse, ilişkiden kaçınabilirler veya yeterince uyarılmadıkları için cinsel ilişkinin acı verici olduğunu ifade edebilirler. Bu durumda erkekler, onlara nasıl davranacağını bilemez ve kendilerini yetersiz hissedeler. Bu da çift arasındaki problemi içinden çıkılamaz bir hale getirir.Bir genelleme yapacak olursak : KADINLARIN CİNSEL İSTEKLERİ DALGALARA BENZER…….

          Kadınlar sevildiklerini ve değerli olduklarını bir erkeğin gözlerinde,sözlerinde ve davranışlarında gördüklerinde veya hissettiklerinde, hem kendilerine verdikleri değer, hem de cinsel istekleri tıpkı dalgalar gibi önce yükselir daha sonra yavaşça alçalır ve azalır. Diğer bir deyişle ; kendilerini iyi hissettiklerinde cinsel açıdan zirveye çıkarlar . Ama aniden ruh halleri değişince dalgalar gibi dibe vurabilir, yani cinsel istekleri azalabilir. Unutulmaması gereken bu düşüşün geçici olduğudur.Eğer kadınlar olumsuz duygularını bastırmış ya da geçmiş çocukluk yaşantılarında duygusal ve fiziksel travmalara maruz kalmışlarsa, iniş dönemlerinde geçmiş travmalarını tekrar etmeye, olumsuz duygularıyla beraber ,tatmin olmamış gereksinimlerini yeniden hissetmeye ve hissettirmeye başlar. Bu süreçte kadınlar,kendilerini dinleyen ve anlayan, sahiplenme duygusu olan, dokunarak ve bakarak sevgilerini ifade eden  anlayışlı erkekler  isterler….Kadınlar çoğu kez değerli ve sevilmeye layık  olduklarını hissetmek isterler.
           Kadınların dalgalanma durumları tıpkı ‘’DİPSİZ VE KARANLIK BİR KUYUYA DÜŞME’’ gibidir.Yapayalnız veya terkedilmiş olduklarını düşünerek umutsuzluğa ve çaresizliğe kapılabilirler.Kadınlar üzüntülü, heyecanlı, bitkin veya umutsuz olduklarında yalnız olmadıklarını hissetmek isterler.Koşulsuz sevgi ve saygıyı ararlar. Duygularını paylaşmayı, anlayış ve değer görmeyi arzular ama en çok kendilerini dinleyecek birine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, dibe vyrduktan hemen sonra; sevildiklerini, değerli olduklarını ve desteklendiklerini hissederlerse, otomatik olarak ruh halleri iyileşir.İlişkilerinde yeniden ışıldamaya ve cinsel istek duymaya başlarlar.
          Sonuç olarak: kadınlar cinselliklerini, aşkı ve hayatı ertelememeli , huzuru kendi içlerinde, yüreklerinde bulmalıdır. Bir yerde tıkanıp kaldıklarında ve cinsel isteksizlik yaşadıklarında, yürekleklerini ferahlatacak yeni yollar seçmeli ve bu yolda eşlerinden destek almaktan çekinmemelidirler. Erteledikleri şeyleri hayata geçirmelidirler.. Çünkü ; yeni şeyler yapmak ve severek üretmek ruha şifa verir.

SEVGİYLE KALIN….
DR. SİBEL MALKOÇ

Yorumlar